Fotowoltaika – czego nie powie Ci instalator?

Wpisz kod pocztowy i porównaj najlepsze oferty!

Mimo iż technologia pozyskiwania energii ze słońca jest coraz powszechniejsza, klient indywidualny nadal ma zbyt małą wiedzę, aby samodzielnie wyliczyć zapotrzebowanie instalacji PV i zakupić niezbędne komponenty. Niestety, również pośród montażystów nie wszyscy są uczciwi. Sprawdzamy, czego nie mówią i jak kłamią nierzetelni instalatorzy fotowoltaiki.

Jak podaje Agencja Rynku Energii , miesięcznie w Polsce przybywa nawet ponad 30 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Jako że ceny prądu są coraz wyższe, a kolejne podwyżki będą faktem, nie ma nic dziwnego w tym, że nad Wisłą obserwujemy obecnie prawdziwy boom na fotowoltaikę.

Instalacja – im większa, tym lepiej

 
Przewymiarowana instalacja bez projektu i wcześniejszego audytu to jeden z najczęściej popełnianych błędów instalatorów. Zbyt duża moc instalacji PV nie jest w żadnym wypadku z korzyścią dla gospodarstwa. To tylko niepotrzebne koszty, gdyż wyprodukowane nadwyżki najprawdopodobniej i tak przepadną. Oznacza to dłuższy okres zwrotu inwestycji.
 

Tanie panele fotowoltaiczne to oszczędność

 
Zakup tanich paneli od nieznanych producentów to duże ryzyko. Takie moduły mogą charakteryzować się niższą sprawnością energetyczną, są też narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego przezorna oszczędność może wygenerować dodatkowy koszt wynikający z naprawy lub wymiany paneli fotowoltaicznych.
 

Kierunek usytuowania paneli nie jest ważny

 
Najwięcej energii produkują panele skierowane na południe, ewentualnie południowy zachód lub południowy wschód. Jeżeli jest to ekspozycja na północ, instalacja będzie nieopłacalna wskutek dużych spadków uzysków energetycznych.
 
Podobnie jest z zacienieniem. Jeżeli cała instalacja ma jeden falownik i tylko jeden z paneli jest zacieniony, równie słabo pracuje cały system. Rozwiązaniem tego problemu mogą być tzw. mikrofalowniki przy każdym module, dzięki czemu każdy panel pracuje samodzielnie. Jednak niewątpliwie instalacja powinna mieć jak największą ekspozycję na promienie słoneczne i być wolna od zacienień.
 

Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga konserwacji

 
Panele fotowoltaiczne są czyszczone przez deszcz. Oprócz tego są ustawione pod odpowiednim kątem, dzięki czemu samoczynnie zsuwa się z nich śnieg. Jednak oprócz tego instalacje fotowoltaiczne powinny być czyszczone z zabrudzeń przynajmniej raz w roku. Im większy stopień zabrudzeń paneli, tym mniejsza jest sprawność energetyczna modułów. Oprócz tego rośnie ryzyko ich uszkodzenia. Panele możemy czyścić samodzielnie lub zlecić to specjalistycznym firmom.
 

Montaż paneli fotowoltaicznych to całkowity brak rachunków za energię elektryczną

 
Niestety, nawet optymalnie dobrana instalacja fotowoltaiczna nie sprawi, że całkowicie wyeliminujemy rachunki za prąd. Na fakturze za energię elektryczną znajdują się bowiem również opłaty stałe. Instalacja PV potrafi obniżyć miesięczne rachunki za prąd nawet o 80-90 proc.
 

Jak wybrać dobrego instalatora fotowoltaiki?

 
Niestety, w związku z powszechnością paneli słonecznych, w ostatnim czasie branży przybyło wielu nowych instalatorów fotowoltaiki. Nie zawsze są to firmy rzetelne, którym na sercu leży dobro ich klienta. Dlatego przed decyzją o instalacji paneli fotowoltaicznych, warto zrobić rekonesans i wybrać właściwą firmę, która zajmie się wszystkim od początku do końca. W poszukiwaniach instalatora uwagę powinniśmy zwrócić na kilka kwestii, tj.:

  • Doświadczenie – im bardziej doświadczona firma, tym lepiej. Praktykę wykonawcy możemy ocenić po liczbie instalacji fotowoltaicznych montowanych w ciągu roku. Ważne też, aby były to podmioty specjalizujące się w instalacjach mieszczących się w zakresie naszych potrzeb (np. mikroinstalacje, farmy fotowoltaiczne).
  • Certyfikaty potwierdzające kwalifikacje OZE – absolutnie jest to podstawa dla fachowego, prawidłowego i bezpiecznego montażu komponentów. Taki certyfikat powinien mieć każdy pracownik instalatora, który pracuje przy montażu instalacji PV.
  • Komponenty wysokiej jakości – większość nie potrafi samodzielnie wybrać paneli, falownika, okablowania i innych niezbędnych komponentów, dlatego to zadanie dla wykonawcy. Ważne, aby instalator korzystał z produktów firm cenionych w branży o długim okresie gwarancji, a nie tanich zamienników słabej jakości.
  • Opinie – oceny firmy fotowoltaicznej możemy znaleźć głównie w Internecie. Służą one weryfikacji jakości pracy instalatora.
  • Kompleksowość usług – zakup komponentów i montaż instalacji PV to tylko jeden z etapów do tego, żeby cieszyć się darmowym, czystym prądem ze słońca. Najbezpieczniej i najwygodniej wybierać instalatorów, którzy oferują kompletne usługi. Oprócz zakupu i montażu wykonawca powinien wykonać audyt energetyczny, przygotować projekt instalacji PV, wykonać pomiary rezystancji izolacji, zgłosić instalację do zakładu energetycznego, wspierać inwestora w ubieganiu się o dotacje (np. Mój Prąd ), a także oferować obsługę serwisową i gwarancyjną.

Fotowoltaika – czego nie powie instalator? Podsumowanie

 
Podsumowując, rynek jest pełen rzetelnych, sprawdzonych i dobrych instalatorów fotowoltaiki. Jednak oprócz nich na rynku funkcjonują firmy, które chcą wykorzystać boom na panele fotowoltaiczne. Dlatego dla ochrony swoich interesów warto współpracować tylko ze zweryfikowanymi wykonawcami, którzy stworzą profesjonalną fotowoltaikę, a także pomogą na innych związanych z nią płaszczyznach (m.in. dofinansowanie, zgłoszenie do zakładu energetycznego, audyt).

Czy na pewno chcesz zakończyć?

Stracisz wszystkie odpowiedzi.

Znajdziemy dla Ciebie najlepszych instalatorów
na fotowoltaikę w twoim regionie

Zadamy Ci kilka pytań,

aby dopasować najlepsze oferty.

Krok 1 / 10
Ile miesięcznie płacisz za prąd? (zł/mies)?
Twój roczny rachunek za prąd:
Krok 2 / 10
Gdzie chcesz wykonać instalację?
Krok 3 / 10
Kiedy przewidujesz instalację?
Krok 4 / 10
Inwestycję planujesz jako?
Krok 5 / 10
Czy jesteś zainteresowany również ofertą na Pompy Ciepła?
(Zwiększa oszczędność na ogrzewaniu do 95%)
Krok 6 / 10
Jakiego województwa mają dotyczyć oferty?
Krok 7 / 10
Na jaki adres E-Mail mamy przesłać informacje o wybranych instalatorach?
Krok 8 / 10
Podaj swoje imię
(Tak zaadresujemy wiadomość do Ciebie)
Krok 9 / 10
Podaj numer telefonu - wyślemy Ci kod SMS
W kolejnym kroku poprosimy Cię o przepisanie kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS!
Krok 10 / 10
Podaj kod otrzymany w wiadomości SMS
Wysłaliśmy kod SMS na numer:


Poczekaj chwilę, aż wiadomość dotrze!

Znajdziemy dla Ciebie najlepsze oferty
na fotowoltaikę w twoim regionie

Zadamy Ci kilka pytań,

aby dopasować najlepsze oferty.

Ile miesięcznie płacisz za prąd? (zł/mies)?
Gdzie chcesz wykonać instalację?
Kiedy przewidujesz instalację?
Inwestycję planujesz jako?
Czy jesteś zainteresowany również ofertą na Pompy Ciepła?
(Zwiększa oszczędność na ogrzewaniu do 95%)
Jakiego województwa mają dotyczyć oferty?
Na jaki adres E-Mail mamy przesłać informacje o wybranych instalatorach?
Podaj swoje imię,
tak zaadresujemy wiadomość do Ciebie
Podaj numer telefonu - wyślemy Ci kod SMS
W kolejnym kroku poprosimy Cię o przepisanie kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS!
Podaj kod otrzymany w wiadomości SMS
Wysłaliśmy kod SMS na numer:


Poczekaj chwilę, aż wiadomość dotrze!