Fotowoltaika – wybieramy instalatora.
Na co zwrócić uwagę?

Wpisz kod pocztowy i porównaj najlepsze oferty!

Wprawdzie zapowiadane zmiany w rozliczaniu nadwyżek mogą sprawić, że wydłuży się okres zwrotu z instalacji PV, stale i dynamicznie rosnące ceny energii elektrycznej determinują do inwestowania w prąd ze słońca. Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od dostawców energetycznych. Jednak żeby cieszyć się w pełni darmową, czystą energią, musimy mieć pewność, że za instalacje PV odpowiadają specjaliści, którzy dopilnują każdego szczegółu. Tu pojawia się pytanie o czynniki determinujące wybór instalatora fotowoltaiki.

Jak wybrać firmę od paneli fotowoltaicznych?

Należy pamiętać, że instalacja PV to inwestycja długoterminowa. Jako że panele fotowoltaiczne powinny pracować bezobsługowo przez 20-30 lat, bardzo ważny jest wybór właściwego instalatora fotowoltaiki. Dokładna weryfikacja wykonawców i odpowiedni wybór to gwarancja, że system zostanie zamontowany prawidłowo, co wydłuży żywotność instalacji i zapewni bezpieczeństwo – fotowoltaiki oraz korzystających z niej użytkowników.
 
Jeżeli chcemy dokonać wyboru wykonawcy fotowoltaiki, przede wszystkim powinniśmy zweryfikować kwalifikacje instalatorów OZE , jakość wykorzystywanych urządzeń oraz doświadczenie w zakresie montażu paneli PV. Zawsze przydaje się też weryfikacja opinii i ocen firmy przez innych klientów.
 
  • Certyfikaty potwierdzające kwalifikacje OZE – każdy z pracowników wykonawcy powinien być przeszkolony w zakresie montażu instalacji PV. To podstawa dla gwarancji solidnego i prawidłowego montażu.
  • Produkty od sprawdzonych producentów – z uwagi na popularność czystej energii, obok doświadczonych, sprawdzonych producentów rynek zalewają słabej jakości produkty – przede wszystkim z Chin. Warto sprawdzić, czy wykonawca korzysta z urządzeń i elementów zaufanych producentów, zwłaszcza że mają one dłuższy okres gwarancji. Oprócz tego, jeżeli wykonawca jest autoryzowanym dystrybutorem elementów instalacji, najprawdopodobniej oferuje też wsparcie techniczne już po zakończeniu okresu serwisowego.
  • Doświadczenie – dotychczasową praktykę możemy ocenić na kilka sposobów. Pamiętajmy, że panele fotowoltaiczne wciąż mają w Polsce dość krótką historię, stąd nie znajdziemy tutaj wykonawców o kilkudziesięciu latach doświadczenia. Warto natomiast sprawdzić, jaką liczbę instalacji fotowoltaicznych dana firma wykonuje w ciągu roku i jakiej są one wielkości. Im większe doświadczenie, tym lepiej.
  • Oceny i opinie klientów – do opinii internetowych należy podchodzić z dużą ostrożnością. Zwłaszcza dzisiaj jedne firmy mogą szkodzić innym konkurencyjnym przedsiębiorcom, robiąc to m.in. przez czarny PR i marketing szeptany. Z drugiej strony same przedsiębiorstwa mogą zamawiać pozytywne opinie. Jednak w dużej części zawsze są to prawdziwe opinie i oceny innych klientów, a możemy je znaleźć na wielu kanałach (np. fora internetowe, strony branżowe, witryny ofertowe skupiające wykonawców, media społecznościowe).

 

Zakres usług wykonawcy fotowoltaki – co oprócz montażu?

 
Jeżeli nawet zaczerpniemy wiedzy w zakresie instalacji fotowoltaicznych, z reguły nie możemy siebie nazwać specjalistami w tej dziedzinie. Dlatego powinniśmy oczekiwać od wykonawcy, że wesprze nas na każdym etapie montażu fotowoltaiki.
 
Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu lub gruncie to tylko jeden z etapów prac. Wcześniej instalator powinien określić zapotrzebowanie energetyczne, do czego niezbędny może być audyt.
Powinien on oszacować koszty inwestycyjne oraz przedstawić tempo zwrotu inwestycji.
 
Kolejny etap to projekt instalacji PV i wybór optymalnych komponentów, aż w końcu sam montaż z nadzorem. Zlecenie kończy przyłączenie do sieci i uruchomienie instalacji. Podstawą weryfikacji poprawności pracy fotowoltaiki są pomiary (m.in. dla rezystancji izolacji oraz skuteczności ochrony przeciwporażeniowej i odgromowej).
 
Samo zgłoszenie instalacji wymaga formalności w zakresie złożenia odpowiednich dokumentów w zakładzie energetycznym. To również powinno leżeć po stronie wykonawcy, podobnie jak ewentualne wnioskowanie w naszym imieniu o dofinansowanie (np. Mój Prąd ), kredyt czy leasing. Dobry, solidny i profesjonalny wykonawca zapewnia nawet obsługę serwisową i gwarancyjną.
 

Najczęstsze błędy popełniane przez wykonawców instalacji fotowoltaicznych

 
O ile właściwie dobrana moc instalacji oraz jej prawidłowe wykonanie to gwarancja czerpania korzyści przez długie lata, o tyle błędy popełnione na etapie projektowania i montażu są źródłem poważnych problemów.
 
Takim jest niewłaściwe oszacowanie zapotrzebowania energetycznego i przeszacowanie lub niedoszacowanie mocy instalacji. To częsty błąd, zwłaszcza jeżeli takie wyliczenia wykonują osoby mało kompetentne o niewielkim doświadczeniu. Pod uwagę należy bowiem brać nie tylko obecne zapotrzebowanie na energię, ale także wiele innych czynników (np. średnie nasłonecznienie terenu, zacienienie paneli fotowoltaicznych, kąt padania promieni słonecznych, spadek sprawności instalacji w czasie, sprawność falownika, zasady rozliczania się z zakładem energetycznym).
 
Innym błędem narażającym na wyższe koszty jest źle przygotowany projekt. Rzetelne firmy uwzględniają przeszkody, które mają wpływ na sprawność fotowoltaiki (np. zacienienie), reagując jeszcze przed rozpoczęciem prac (np. dobierając optymalizatory mocy).

Fotowoltaika. Jak wybrać instalatora? Teraz już wiesz!

 
Podsumowując, jest kilka czynników decydujących przy wyborze wykonawcy fotowoltaiki. Na pewno nie warto kierować się wyłącznie ceną, co dotyczy tak samego wykonawcy, jak i komponentów instalacji. Konkurencyjne cenowo oferty zwykle nie biorą się z niczego. Taka firma może wykorzystywać słabej jakości podzespoły, czy nie potrafi dopasować instalacji do potrzeb klienta. Niektóre z nich nie mają nawet ubezpieczenia OC, co może skutkować dochodzeniem swoich roszczeń przy panelach zniszczonych podczas transportu lub awarii samej instalacji. Stąd warto zaufać renomowanym wykonawcom fotowoltaiki, którzy cieszą się zaufaniem klientów, nawet kosztem nieco wyższej ceny, która zwróci się w długim okresie bezawaryjnej pracy instalacji fotowoltaicznej.

Czy na pewno chcesz zakończyć?

Stracisz wszystkie odpowiedzi.

Znajdziemy dla Ciebie najlepsze oferty
na fotowoltaikę w twoim regionie

Zadamy Ci kilka pytań,

aby dopasować najlepsze oferty.

Krok 1 / 10
Ile miesięcznie płacisz za prąd? (zł/mies)?
Twój roczny rachunek za prąd:
Krok 2 / 10
Gdzie chcesz wykonać instalację?
Krok 3 / 10
Kiedy przewidujesz instalację?
Krok 4 / 10
Inwestycję planujesz jako?
Krok 5 / 10
Czy jesteś zainteresowany również ofertą na Pompy Ciepła?
(Zwiększa oszczędność na ogrzewaniu do 95%)
Krok 6 / 10
Jakiego województwa mają dotyczyć oferty?
Krok 7 / 10
Na jaki adres E-Mail mamy przesłać informacje o wybranych firmach?
Krok 8 / 10
Podaj swoje imię
(Tak zaadresujemy wiadomość do Ciebie)
Krok 9 / 10
Podaj numer telefonu - wyślemy Ci kod SMS
W kolejnym kroku poprosimy Cię o przepisanie kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS!
Krok 10 / 10
Podaj kod otrzymany w wiadomości SMS
Wysłaliśmy kod SMS na numer:


Poczekaj chwilę, aż wiadomość dotrze!

Znajdziemy dla Ciebie najlepsze oferty
na fotowoltaikę w twoim regionie

Zadamy Ci kilka pytań,

aby dopasować najlepsze oferty.

Ile miesięcznie płacisz za prąd? (zł/mies)?
Gdzie chcesz wykonać instalację?
Kiedy przewidujesz instalację?
Inwestycję planujesz jako?
Czy jesteś zainteresowany również ofertą na Pompy Ciepła?
(Zwiększa oszczędność na ogrzewaniu do 95%)
Jakiego województwa mają dotyczyć oferty?
Na jaki adres E-Mail ma być przesłana informacja o wybranych dla Ciebie firmach fotowoltaicznych?
Podaj swoje imię,
tak zaadresujemy wiadomość do Ciebie
Podaj numer telefonu - wyślemy Ci kod SMS
W kolejnym kroku poprosimy Cię o przepisanie kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS!
Podaj kod otrzymany w wiadomości SMS
Wysłaliśmy kod SMS na numer:


Poczekaj chwilę, aż wiadomość dotrze!